Mistrzostwo Powiatu, awans do półfinału wojewódzkiego. Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   

   1Mistrz Gminy brzmi dumnie ale jeszcze lepiej tytuł Mistrza Powiatu, czyli najlepszego zespołu powiatu Golubsko – Dobrzyńskiego. Kolejny taki tytuł zdobyliśmy w unihokeju. Po wygraniu mistrzostw gminy nasze dwie reprezentacje w roczniku klas szóstych i ósmych pojechały na zawody powiatowe, które rozegrane zostały we Wrockach. Jako pierwsi na zawody powiatowe pojechali chłopcy z klasy siódmej. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie a chłopcy dali z siebie wszystko. W finale spotkali się z drużyną z Wrock, ubiegłoroczni finaliści, tym razem to nasi byli lepsi i wygrali mecz finałowy. Tym samym zdobyli tytuł Mistrza Powiatu oraz prawo reprezentowania powiatu Golubsko- Dobrzyńskiego w półfinale wojewódzkim, który rozegrany został w Zbicznie. Na zawody pojechaliśmy bardzo zmotywowani i pełni energii, chłopcy mieli możliwość rozegrania swojego spotkania na pełno wymiarowym boisku z bandami do unihokeja. Całość dopełniona została przez sędziów ze związku, którzy na co dzień zajmują się tą szybką i bardzo dynamiczną dyscypliną.

Więcej…
 
CZYTANIE JEST MODNE Drukuj
Wpisany przez Anna Dębińska - koordynator projektu   
           6W dniu 21 listopada 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Srebrnikach odbyło się spotkanie czytelnicze dla uczniów klas 0-III zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Kowalewo Pomorskie na lata 2015-2023.
Tematem spotkania był „Zaczarowany świat baśni”. Na spotkaniu obecna była pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka - Julia Szczepańska, pani sołtys wsi Srebrniki – Danuta Wojciechowska oraz panie z Rady Sołeckiej.
Więcej…
 
Dzień Patrona Drukuj
Wpisany przez Martyna Rychel   

   120 listopada to ważna data dla naszej szkoły. Tego dnia obchodzimy Dzień Patrona Szkoły – Janusza Korczaka. Był on pedagogiem, lekarzem, wychowawcą, działaczem społecznym, pisarzem… Dzięki jego dziełom nauczyciele, rodzice, a także dzieci czerpać mogą wiele mądrości, inspiracji, wskazówek i rad. Uczniowie naszej szkoły, aby uczcić ten znaczący dzień zadbali o wystrój klas oraz korytarzy, a także zorganizowali apel poświęcony Januszowi Korczakowi. Klasa trzecia odegrała krótką scenkę w bibliotece, dzięki której o naszym patronie dowiedzieć mogliśmy się jeszcze więcej. Ponadto wszyscy dostali upominek w postaci zakładki do książki z cytatami Naszego Patrona.

   Janusz Korczak bezwzględnie walczył o dziecięce prawa. Prawo dziecka do szacunku, do miłości, do posiadania własnych tajemnic. Prawo do zabawy, samostanowienia o sobie, ale również prawo do niewiedzy… Klasa Trzecia podkreśliła to w szczególny sposób zaśpiewaną „Piosenką o Prawach Dziecka”.

Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”/ Janusz Korczak

Więcej…
 
Podsumowanie VII Gminnego Konkursu Plastyczno – Literackiego inspirowanego twórczością Janusza Korczaka w roku szkolnym 2019/2020 Drukuj
Wpisany przez Danuta Preis   
2Konkurs był kierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Zadanie konkursowe dla klas I – III  polegało na wykonaniu projektu okładki książki Janusza Korczaka „Kajtuś Czarodziej” techniką dowolną . Starsi uczniowie z klas IV- VIII mieli za zadanie wykonać album „Życie i twórczość Janusza Korczaka”. Album powinien zawierać informacje o życiu, działalności, twórczości i niezwykłej przyjaźni Janusza Korczaka z dziećmi, wzbogacone ilustracjami.
W kategorii projekt okładki III miejsce zajęły dwie uczennice : Wiktoria Żurawska ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące i Maria Szablewska ze Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach. II miejsce zajęła Magdalena Nalaskowska ze Szkoły Podstawowej w Mlewie. I miejsce zajęła Julia Waścińska ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie.
Więcej…
 
Lekcje w kinie Drukuj
Wpisany przez Danuta Preis   

1W dniach 12 i 13 listopada 2019 roku uczniowie klas V, VI, VII i VIII z naszej szkoły uczestniczyli w Lekcji w kinie. Zajęcia odbyły się w Toruniu w Auli UMK. Głównym celem lekcji był poznanie podstawowych gatunków filmowych.

Dowiedzieli się, czym jest konwencja gatunkowa, a także przekonali się, jakie elementy muszą znaleźć się w filmie, aby został on przyporządkowany do danego gatunku. Odkryli różnica między gatunkiem a rodzajem filmowym. Podczas lekcji przypomnieli sobie podstawowe gatunki filmowe, a także poznali nowopowstałe gatunki, dzięki czemu uzupełnili swoją wiedzę.

Zrozumieli, co kryje się pod pojęciem hybryda gatunkowa. Jest to skrzyżowanie w filmie różnych, często niepasujących do siebie gatunków.

Więcej…
 
Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej Drukuj
Wpisany przez Danuta Molenda   

   1Z okazji obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole po raz 3 zorganizowaliśmy Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. W festiwalu wzięło udział 10 klas ( od 0 do 8), które zaśpiewały wybraną piosenkę o tematyce żołnierskiej lub patriotycznej. Jury w składzie: p.dyrektor Julia Szczepańska, pani Marzanna Czerw, pani Aneta Cziczak oraz przedstawicielka SU Julia Waścińska, miało trudne zadanie aby wybrać zwycięzców. Wygrała klasa III. Drugie miejsce zajęła „0” a trzecie miejsce – kl.VIb. Gratulujemy wygranym. Festiwal poprowadziły uczennice z klasy 8, przybliżając tło historyczne walki o odzyskanie wolności. Do zobaczenia za rok. 

Więcej…
 
Misje w Afryce…- „ adopcja ucznia” Drukuj
Wpisany przez Mirosława Rogowska   

logo

   W tym roku październikowy miesiąc różańcowy został ogłoszony przez papieża Franciszka „Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym”, a więc miesiącem poświęconym misjom na całym świecie.
W naszej kaplicy parafialnej uroczyście rozpoczęliśmy ten miesiąc 2.10. 2019 roku misyjnymi przebierańcami, którzy zapalili pięć kolorowych świec symbolizujących kontynenty.  Każdy różaniec odmawialiśmy w intencji misji, oglądaliśmy w kaplicy krótkie filmy o tematyce misyjnej, odmówiliśmy różaniec misyjny z prezentacjami zdjęć o misjach, a także nauczyliśmy się piosenki „ O Masaju”. 
   
Więcej…
 
Książnica Kopernikańska oraz Dom Legend Toruńskich Drukuj
Wpisany przez Mirosława Adamczyk   
1W dniu 6 listopada (środa) klasa II wybrała się na wycieczkę do Torunia. Celem wycieczki była Książnica Kopernikańska oraz Dom Legend Toruńskich. Zajęcia w Książnicy przybliżyły uczniom niektóre zabawki, jakimi bawią się dzieci w Japonii. Własnoręcznie zrobione zabawki , pomimo swojej prostoty, sprawiły dzieciom wiele radości. Nam, opiekunom przypomniało o zapomnianych zabawkach.
   Animator w Domu Legend przeniósł nas w dawne czasy, gdzie z humorem opowiadano o legendach toruńskich. Uczniowie mieli okazję brać czynny udział w zajęciach. Śmiechu było co nie miara. Z pewnością to była cenna i wartościowa lekcja, która przybliżyła dziejeTorunia. 
 
Więcej…
 
Stare Miasto Drukuj
Wpisany przez Bartek Osenka   

   1We wtorek 5 listopada br. (wtorek) klasa IV brała udział w klasowej wycieczce do Torunia. Celem wycieczki była integracja, dobra zabawa oraz poznanie historii i topografii toruńskiego Starego Miasta. Pierwszą atrakcją dla dzieci była podróż pociągiem. Na miejscu wycieczka rozpoczęła się od gry miejskiej – pani przewodnik oprowadziła całą klasę po Starówce i opowiedziała o najważniejszych zabytkach oraz przekazała najważniejsze fakty z życia Mikołaja Kopernika. Zadaniem dzieci było uważnie słuchać opowieści, gdyż między wierszami wplecione były wiadomości potrzebne do sprawnego rozegrania gry. Uczniowie podzieleni na trzy grupy wraz z opiekunami mieli do wykonania sześć zadań. Należały do nich: zmierzenie się z własnym strachem i odszukanie koperty z cennymi wskazówkami, ukrytej w podziemiach ruin zamku krzyżackiego; poznanie pięciu sekretnych składników Toruńskich Pierników; zdobycie monety od tajemniczej postaci ukrytej w jednym z kościołów; odczytanie z chrzcielnicy daty chrztu Mikołaja Kopernika; odnalezienie i rozpoznanie trzech pomników, a także zaprzyjaźnienie się Fortuną - rzymską boginią szczęścia. Wszystkim uczniom bardzo spodobała się taka forma zwiedzania. Zmęczeni, ale szczęśliwi udali się na obiad, a potem do kina na film „O Yeti”. Wycieczka zakończyła się spacerem wzdłuż Wisły. Dzieci narzekały na ból w nogach, ale były bardzo zadowolone z wycieczki. Zapewne już odliczają dni do kolejnej. 

Więcej…
 
SP Kowalewo Pomorskie z Pucharem Przechodnim Burmistrza Miasta Jacka Żurawskiego w kolarstwie szosowym. Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
   mW dniu 06 listopada br. rozegrano III Mistrzostwa Szkół Podstawowych z terenu Gminy Kowalewo Pomorskie w kolarstwie szosowym.  W zawodach wzięli udział uczniowie  z roczników 2008 -2009.
Licznie przybyli kandydaci na młodych adeptów kolarstwa wspierani przez Zastępcę Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie p. Ilonę Rybicką, dyrektorów szkół, nauczycieli w-fu oraz Prezesa i trenera UKS ""Sokół" Mariana Krych rywalizowali na 1,7 kilometrowej rundzie po drogach leśnych.
           UKS "Sokół" Wielkie Rychnowo dla najlepszych przygotował medale i nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz mógł zregenerować swoje siły przy ciepłej herbacie i słodkim poczęstunku:
 Wyniki klasyfikacji indywidualnej przedstawiają się następująco:  
Więcej…
 
INFORMACJA Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   

INFORMACJA

   Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie przypomina, iż w dniu 14 listopada 2019r.
(czwartek) odbędą się wywiadówki w klasach według poniższego harmonogramu:
 
- oddziały przedszkolne , klasy II, III godzina 16:00,
- klasy 4-8 godzina 16:30.
Klasa I nie ma w tym dniu spotkania z wychowawcą.

Julia Szczepańska

 – dyrektor szkoły

 
„GRA z UMK” Drukuj
Wpisany przez Bartek Osenka   

1W październiku w naszej szkole odbyło się wydarzenie „GRA z UMK”. Uczniowie mieli okazję poznać dwie gry planszowe: „Totem” oraz „Planeta”. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas IV – VIII. Najpierw każda klasa zapoznawała się z zasadami, a potem (w piątek 25.10. oraz w środę 30.10.) odbyły się turnieje w każdą z gier. Turniej był dwuetapowy – do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało czworo uczniów z najlepszymi wynikami.

Oto wyniki rozgrywek finałowych:

gra „Totem”: I miejsce: Małgorzata Romanowska (klasa VIII), II miejsce: Małgorzata Szymczak (VIII), III miejsce: Oskar Szlas (VI a), IV miejsce (Mateusz Zieliński (VI a)

gra „Planeta”: I miejsce: Kamil Stachowski (klasa V), II miejsce: Julia Rygielska (VIII), III miejsce Jakub Topij (VI b), IV miejsce: Remigiusz Śliwka (IV). 

Więcej…
 
Dotyk Afryki Drukuj
Wpisany przez Martyna Rychel   

   1W piątkowe południe (25 października) zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli okazję przenieść się do gorącej Afryki. W ten jesienny dzień, muzycy pochodzący z Afryki odwiedzili naszą szkołę ze swoim pokazem artystycznym „Dotyk Afryki”. Poznaliśmy instrumenty takie jak djembe, marakasy, dum-dum i balafon, a co najważniejsze – każdy uczeń miał możliwość zagrania na afrykańskich bębnach. Dzieci zafascynowane nowymi instrumentami, dźwiękami i rytmami czynnie brały udział w koncercie. Na koniec spotkania, za sprawą ulubionej piosenki afrykańskich dzieci „Asiko balamaje, e balama si ko” czyli „chodźmy się pobawić”, jeszcze bardziej poczuliśmy tamtejszy klimat. Nowa piosenka, po spotkaniu z muzykami, śpiewana przez uczniów rozbrzmiewała na szkolnych korytarzach. To był bardzo udany, wesoły dzień.

Więcej…
 
Warsztaty lepienia z gliny Drukuj
Wpisany przez Martyna Rychel   

   2_1024x768Czwartek, 10 października, dla trzecioklasistów był bardzo ciekawym dniem. Uczniowie wzięli udział w warsztatach lepienia z gliny. Dzieci miały możliwość samodzielnego lepienia kubka z wizerunkiem kota. Praca z gliną pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, wspiera ich motorykę oraz pozwala się wyciszyć. Dzieci zafascynowane taką formą artystyczną stworzyły swoje własne, małe dzieła sztuki. Po niespełna dwóch tygodniach, gotowe prace wróciły do uczniów. Polecamy wszystkim taką formę spędzania czasu. 


Więcej…
 
Mistrzostwo Powiatu – powalczą o finał wojewódzki Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   

   1Po zdobyciu Mistrzostwa Gminy nasi uczniowie w dniu 18 października br. pojechali na zawody powiatowe w unihokeju, jak co roku zawody rozegrane zostały w Szkole Podstawowej we Wrockach.

   Chłopcy chociaż rocznikiem młodsi, stanęli na wysokości zadania i wywalczyli sobie Mistrzostwo Powiatu w tej dyscyplinie. Droga do tego mistrzostwa nie była prosta. O wyjściu z grupy z pierwszego miejsca zadecydowały rzuty karne. W meczu finałowym padł bezbramkowy remis, o wygranej znowu zadecydowały rzuty karne. Dopiero siódma kolejka rzutów karnych przyniosła zwycięstwo a strzelcem tej decydującej bramki był Jonasz Śliwka. Chłopcy wywalczyli sobie upragnione zwycięstwo i tytuł Mistrza Powiatu Golubsko – Dobrzyńskiego w unihokeju oraz prawo startu w półfinale wojewódzkim, który odbędzie się w dniu 28.10.2019 r. w Szkole Podstawowej w Zbicznie.

Więcej…
 


Strona 4 z 63
free pokereverest poker revie