Wyjazd VII klasy do zielonej szkoły – „Barbarka” w Toruniu

Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   m10 października po raz kolejny wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do zielonej szkoły. Tym razem wybraliśmy się do Osady Leśnej „Barbarka” w Toruniu.  Była to nagroda za zwycięstwo w gminnym konkursie „Ekowypady za elektroodpady”. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, a Polska, złota jesień ustąpiła miejsca jesiennej plusze, humory nas nie opuszczały.
   Pierwszego dnia, zaraz po rozpakowaniu się i rozgoszczeniu w urokliwym Dworku, który na dwa dni stał się naszym domem, rozpoczęliśmy przyrodniczą przygodę. Na początek pan Marcin, wybitny znawca grzybów, zaprosił nas do lasu w poszukiwaniu grzybów. Poznaliśmy nowe gatunki grzybów takie jak: gołąbek, choć do tej pory nazwa kojarzyła nam się tylko z ptakami, krowiaki, lejkówki, czy pieniążki (myśleliśmy, że pieniążki są tylko w portfelu). Maszerując po lesie zrobiliśmy aż 15000 kroków, to niezły wyczyn jak na połowę dnia. Tak nadeszła pora obiadowa. Posileni i zregenerowani, wyruszyliśmy na kolejne ekowarsztaty pt. „Siedlisko ekosystemów lądowych”. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące okoliczne lasy, nauczyliśmy się, jakie cechy musi mieć drzewo by można uznać je za pomnik przyrody, dowiedzieliśmy się, jakich formalności trzeba dokonać by zgłosić pomnik przyrody do określonego urzędu. Jakież było nasze zdziwienie kiedy dowiedzieliśmy się, że my także możemy to zrobić. Nawet nie wiedzieliśmy, kiedy warsztaty dobiegły końca i nadszedł czas na chwilę odpoczynku. Udaliśmy się do naszych pokoi na krótki relaks, po czym nasza wychowawczyni zaprosiła nas na wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Były śpiewy, zabawa w berka, a nawet mroczne opowieści. Po kolacji postanowiliśmy pobawić się w sali bankietowej Dworku. Nasi opiekunowie, p. Aneta Cziczak oraz p. Bartek Osenka, zaproponowali nam zabawę Times up, takie trochę bardziej złożone drużynowe kalambury. Walka była zacięta, lecz finalnie wygrała drużyna dziewcząt. Wyczerpani, ale w bardzo dobrych humorach, udaliśmy się do swoich pokoi na nocny odpoczynek, gdyż rano czekała nas pobudka i kolejna przygoda.
  
 Tuż po śniadaniu, spakowaliśmy się i gotowi udaliśmy na ostatnie już warsztaty zielonej szkoły. Tym razem nosiły one tytuł „Ochrona ptaków”. Okazało się, że bardzo dużo ptaków zamieszkujących lasy wokół Barbarki jest pod ścisłą ochroną. Jednak największym zaskoczeniem dla nas był fakt, że tereny Barbarki zamieszkują licznie nietoperze. Mogliśmy zobaczyć z bliska jak wygląda ich ciało, jakie rodzaje nietoperzy zamieszkują plac zabaw, który z uwagi swych mieszkańców został zamknięty dla dzieci odwiedzających Barbarkę.
Wyposażeni w dużą dawkę nowej wiedzy, ale przede wszystkim bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. To był bardzo mile i dobrze spędzony czas.
 
 
free pokereverest poker revie