Warsztaty klasy VII w teatrze Wilama Horzycy w Toruniu

Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   mW przedostatni dzień października uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią p. Anetą Cziczak oraz nauczycielem języka polskiego panią dyrektor szkoły, Julią Szczepańską, wybrali się do toruńskiego teatru Wilama Horzycy na warsztaty pt. „Teatr od kuchni”. W oczekiwaniu na godzinę rozpoczęcia warsztatów uczniowie przeszli się wzdłuż ruin zamku krzyżackiego i jego fortec kierując się do Krzywej Wieży. I tym razem nikomu nie udało się ustać pod wieżą dłużej niż 1 sekunda.
   Równo w samo południe uczniowie stawili się na małej scenie teatru, zwaną „Na zapleczu”. Tam przywitała ich przesympatyczna pani Joanna, aktorka teatru, która wcieliła się w rolę przewodniczki wycieczki. Pokazała uczniom miejsce pod sceną, skąd czasem aktorzy wychodzą na scenę główną. Uczniowie zwiedzili loże reprezentacyjne przeznaczone dla sławnych i ważnych gości, a także drugie piętro, zwane jaskółką teatru. Dowiedzieli się, że w teatrze jest ponad 400 reflektorów, które obsługuje kilku pracowników. Pani Joanna zaznajomiła uczestników warsztatu z procesem przygotowania przedstawienia. Uczniowie zwiedzili scenę próbną, gdzie scenograf przygotowuje pieczołowicie wystrój sceny podczas przedstawienia. Zobaczyli także garderobę, mogli usiąść przy stanowiskach aktorów. Dowiedzieli się przy tym, że aktorzy sami malują się do przedstawień. Dużą frajdą było odwiedzenie działu kostiumowego i szwalni. Uczniowie mogli porozmawiać z paniami krawcowymi i dowiedzieć się, że niektóre kostiumy powstają 2, a nawet 3 miesiące. 
   Dzięki uprzejmości Pani przewodnik uczniowie mogli zajrzeć w najmniejsze zakamarki teatru, gdzie tylko wybrane osoby mają dostęp. Mogli zajrzeć za żelazną kurtynę i zobaczyć jak wygląda „druga strona” sceny, gdzie podczas spektaklu toczy się drugi spektakl- aktorzy przebierają się, rekwizytorzy dostarczają aktorom nowych rekwizytów. Uczniowie przekonali się, że druga część sceny jest równie ważna jak ta widoczna dla widzów.
   Dzięki warsztatom uczniowie poznali trudne słowa związane z teatrem; dowiedzieli się, co to jest jaskółka, sztynkiet, czym zajmuje się sufler, czy też inspicjent. Dzięki licznym pytaniom zadanym pani przewodnicze mogli dowiedzieć się jak trudnym i wymagającym zawodem jest zawód aktora oraz ilu ludzi jest zatrudnionych by powstał jeden spektakl. Na koniec uczniowie zostali zaproszeni na przedstawienie „Tajemniczy ogród”., którego premiera zaplanowana jest na luty 2024 roku.
Po tak ważnej lekcji w teatrze uczniowie udali się na zaplanowane wcześniej zakupy oraz posilenie się w restauracji Mc Donald’s.
To był bardzo dobrze wykorzystany czas. Z pewnością uczniowie wybiorą się na spektakl do teatru Wilama Horzycy, by z perspektywy widza zobaczyć magię teatralnego przedstawienia. 
 
free pokereverest poker revie