Podróże geograficzne: Odkrywanie Świata metodą STEAM Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Powiększ treść artykułu
   mW klasie piątej uczniowie mieli możliwość połączenia geografii i matematyki, dzięki metodzie STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics), aby zgłębiać tajniki podróży do różnych zakątków świata.
Głównym celem metody STEAM jest rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia, tworzenia problemów oraz współpracy wśród uczniów.
Każda grupa miała za zadanie wybrać jedno miejsce podróży, uwzględniając koszty podróży, transportu, wyżywienia i zwiedzania oraz wydatków na atrakcje turystyczne. Przez kilka godzin lekcyjnych uczniowie pracowali w grupach, eksplorując wirtualnie miejsca takie jak New Braunfels, Teksas, Rzym, Paryż, Londyn, Majorka i Barcelona.
Więcej…
 
Mały Miś w świecie wielkiej literatury – podsumowanie projektu Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

m   W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z oddziału przedszkolnego grupa „Misie” brały udział w projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Przez cały czas trwania projektu naszym działaniom przyglądał się klasowy miś, nazwany przez dzieci Misiem – Tulisiem. Projekt składał się z 6 modułów, a w ramach każdego z nich wykonywaliśmy różne zadania. Były to następujące moduły:

  1. Czytamy razem z małym misiem.
  2. Emocje w życiu codziennym.
  3. Pamiętnik naszej grupy.
  4. Zmisiowane zajęcia.
  5. Zdrowe nawyki.
  6. Spacerki literackie. 

   Nasza przygoda z Małym Misiem rozpoczęła się oczywiście od czytania. Najpierw poznaliśmy w klasie historię Bruna (misia, który wyruszył w świat), a następnie każdy przedszkolak zabrał zdjęcie naszego misia - Tulisia do domu, aby razem z rodzicami przeczytać mu ulubioną bajeczkę. Kolejnym zadaniem było wykonanie ilustracji do przeczytanej bajki na specjalnej karcie. Kiedy już wszystkie dzieci przyniosły wypełnione karty do przedszkola nastąpiło wspólne oglądanie prac. 

Więcej…
 
Jagoda Dębińska II Wicemistrzynią Mistrzostw Makroregionu ze startu wspólnego Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu

   mW minioną sobotę zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo z powodzeniem wystartowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików ze startu wspólnego, które odbyły się w Świeciu nad Osą.

   Bardzo dobry występ zanotowała Jagoda Dębińska (SP Wielkie Rychnowo), która
w kategorii młodziczka wywalczyła brązowy medal i tytuł II Wicemistrzyni.

Więcej…
 
Warsztaty bursztynnicze Drukuj
Wpisany przez Joanna Murzynowska   
Powiększ treść artykułu

   1Dnia 19.05.2023r. w oddziale przedszkolnym, zerówce i klasach I – III odbyły się warsztaty bursztynnicze.

   Pan Sławek opowiadał o tym jak powstają bursztyny, jakie mają kolory, gdzie ich szukać – nie tylko nad morzem. Aby znaleźć bursztyny najlepiej ich szukać w nocy za pomocą latarki UV – ponieważ wtedy świecą. Powiedział jak odróżnić bursztyn od innych materiałów podobnie wyglądających np. plastiku – bursztyn się pali, a plastik się topi. Uczniowie mieli okazję powąchać olejek bursztynowy – pachniało lasem. Pokazał najcenniejszy bursztyn, który świeci na niebiesko. Mówił do czego wykorzystujemy bursztyny – biżuteria, lecznictwo, obrazy czy nawet ołtarze zdobione są w kościołach. 

Więcej…
 
Bezpieczny przedszkolak Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

   217.05.2023 r. w Kowalewie Pomorskim odbył się Gminny Turniej Wiedzy pod hasłem „Bezpieczny przedszkolak”. Naszą szkołę reprezentował Ludwik Szymeczko z oddziału przedszkolnego grupa „Misie”, który zdobył II miejsce. Ludwik podczas konkursu wykazał się bardzo dobrą znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz znaków drogowych i numerów alarmowych.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Więcej…
 
Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Szymczak, Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu
2Pragniemy poinformować, że nasza szkoła zgłosiła się do programu „Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły” - Programu Priorytetowy Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Celem udziału w programie jest uzyskanie funduszy na utworzenie i wyposażenie klasopracowni przyrodniczej, w której odbywać się będą zajęcia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej – w tym również zajęcia otwarte dla uczniów innych szkół, które zostaną przeprowadzone w przyszłym roku szkolnym. Poniżej przedstawiamy wizualizację nowej pracowni oraz film promujący dotychczasowe działania ekologiczne realizowane przez społeczność naszej szkoły.
Trzymamy kciuki za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. 
Więcej…
 
Matematyczne warsztaty w Toruniu Drukuj
Wpisany przez Magda Nalaskowska i Natalia Szefler   
Powiększ treść artykułu
   m24 kwietnia razem z 5 osobami z SP Turzno pojechaliśmy pociągiem do Torunia, aby uczestniczyć w warsztatach matematycznych. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Escape Room „Dom kłódek”, gdzie rozwiązując zagadki, mieliśmy znaleźć wyjście z pokoju.
   Następnie uczestniczyliśmy w grze miejskiej, zwiedzając zabytki Torunia, szukaliśmy portek kucharza. Głodni poszliśmy zjeść pyszne naleśniki. Po obiedzie pomagaliśmy w prowadzeniu lekcji otwartej dla nauczycieli, w budynku Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, gdzie rozegraliśmy mecz matematyczny.
Więcej…
 
Kolarskie podium w majówkę Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
m   Jagoda Dębińska (SP Wielkie Rychnowo) wywalczyła 3 miejsce na XXVII Kryterium Ulicznym im. Edmunda Groszkowskiego w Lubawie. Wielkie brawa dla Wojciecha Matuszkiewicza (SP Wielka Łąka), który wywalczył 4 miejsce w kategorii młodzik.
Pozostałe "Sokoły" walecznie, a miejsca w "top" 15 w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli :

Więcej…
 
Wizyta pielęgniarki w oddziałach przedszkolnych Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu
   m14 kwietnia 2023 r. w ramach realizowanej innowacji pt. „Krasnalowy punkt doradztwa zawodowego” do naszych oddziałów przedszkolnych zaprosiliśmy Panią Ewę Zydorczyk, babcię Felicji z grupy Krasnale, aby przybliżyła dzieciom charakterystykę swojego zawodu - pielęgniarki.
   Pani Ewa w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy w szpitalu
i zaprezentowała  podstawowe narzędzia, które wzbudziły wiele emocji. Maluchy miały możliwość obejrzenia z bliska specjalistycznych urządzeń, m.in. różnego rodzaju strzykawek, zestawu do kroplówek, bandaży, plasterków, ciśnieniomierza, czepka pielęgniarskiego, maseczki do twarzy stosowanej podczas operacji, nowoczesnego termometru do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Niemałe poruszenie wywołał wśród naszych podopiecznych stetoskop. Możliwość posłuchania bicia własnego serca wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dzieci dowiedziały się również jakimi cechami powinna  odznaczać  się osoba chcąca wykonywać ten  trudny i odpowiedzialny zawód.
Więcej…
 
Zajęcia integracyjne w klasach IV-VIII pod okiem naszej pedagog Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
  4 Ostatnie dni kwietnia minęły klasom starszym naszej szkoły pod hasłem „Akcja integracja”. Pedagog szkolna przeprowadziła bowiem warsztaty integracyjne, których celem była poprawa komunikacji interpersonalnej. Do zajęć wykorzystane zostały interesujące pomoce dydaktyczno- terapeutyczne pod nazwą „Koło komunikacji” oraz „Wieża komunikacji”.
   Koło komunikacji, czy też Wieża komunikacji w bardzo dobry sposób uczą porozumiewania się, zgrania, wspólnego działania, wzajemnego zaufania, a przede wszystkim pozwala na osiągnięcie wspólnego sukcesu zespołowego. W procesie pracy z grupą bardzo ważnym elementem jest dobra komunikacja, która pozwala na osiągnięcie sukcesu zespołowego, a co za tym idzie sukcesu indywidualnego każdego członka zespołu.
Więcej…
 
Kangur Matematyczny Drukuj
Wpisany przez Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu
   W czwartek 16 marca w naszej szkole odbył się konkurs Kangur Matematyczny, do którego przystąpiło 25 młodych sympatyków zadań matematycznych.
Każdy uczeń otrzymał test, który w zależności od kategorii wiekowej, składał się z około 20-30 zadań zamkniętych z pięcioma odpowiedziami do wyboru, spośród których tylko jedna była poprawna. Uczniowie musieli wykazać się między innymi umiejętnościami logicznego myślenia, abstrahowania, wykorzystania wyobraźni przestrzennej, a także sprytnym zliczaniem obiektów.
   Najwyższe wyniki w swoich kategoriach uzyskali: w kategorii ŻACZEK (klasa 1 i 2) najwyższy wynik uzyskał Franciszek Midura; w kategorii MALUCH (klasa 3 i 4) – Borys Machałowski; w kategorii BENIAMIN (klasa 5 i 6) – Miłosz Lewandowski, a w kategorii KADET (klasa 7 i 8) najwyższy wynik uzyskał Kamil Stachowski.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów przestrzenną łamigłówkę – układankę.
 
Giełda Szkół Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Powiększ treść artykułu
Plakat
 
Kolejny sezon kolarski ze wsparciem Firmy Gra- Mar rozpoczęty Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
mZ wielką radością ogłaszamy, iż w 2023 roku zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo startować będą przy wielokierunkowym wsparciu firmy Gra-Mar p. Joanny i Krzysztofa Woźniak. Początek maja przyniósł nam niespodziankę w postaci bardzo nam potrzebnych
i ułatwiających „kolarskie życie” mobilnych stojaków do roweru.
Bardzo, bardzo dziękujemy Firmie Gra - Mar za ich wykonanie.
Więcej…
 
Sukces naszych recytatorów Drukuj
Wpisany przez Anna Preis   
Powiększ treść artykułu
   mTroje uczniów z klasy piątej wzięło udział w Powiatowym Konkursie Plastyczno - Recytatorskim Jan Marcin Szancer. Król ilustratorów, malarz dziecięcych marzeń, kreator baśniowych światów. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Ostaszewie. Honorowy Patronat nad całością sprawował Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Starosta Powiatu Toruńskiego i Wójt Gminy Łysomice oraz Kuratorium Oświaty. Zadaniem uczestników było wyrecytowanie wybranego utworu z książek, które ilustrował Jan Marcin Szancer – polski grafik i ilustrator. Nasi uczniowie: Bartosz Dębiński, Julia Samplacka i Antoni Rychel przygotowali interpretację wierszy Jana Brzechwy. Zgodnie z założeniami konkursu, nagrano filmiki z recytacją, które wysłano do organizatorów. Uczestnicy wystąpili w odpowiednich strojach z rekwizytami właściwymi do wierszy „Leń”, „Na straganie” i „Kwoka”. 
Więcej…
 
„Zainwestuj w naszą Planetę” Drukuj
Wpisany przez Aneta Górtowska   
Powiększ treść artykułu
   mDzień Ziemi jest corocznym świętem obchodzonym 22 kwietnia, którego celem jest promowanie świadomości ekologicznej i ochrony naszej planety.
   Z tej okazji społeczność szkolna przystąpiła do akcji wymiany roślin doniczkowych. Każdy uczeń mógł przynieść do szkoły roślinę doniczkową lub sadzonkę i wymienić ją na zupełnie inną roślinę - na zasadzie przynieś jedną, zabierz jedną. Akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem.
Uczniowie z klasy 5,6,7,8 mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy przyrodniczej w stacjach zadaniowych „Na ratunek Ziemi” na lekcjach biologii i geografii.
Ponadto nasi uczniowie z klasy 7 w składzie: Kacper Ziółkowski, Liliana Serocka, Oskar Katlewski wzięli udział w Regionalnym Konkursie Ekologiczno – Przyrodniczy „Jestem Znawcą Przyrody” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim, gdzie zajęli 4 miejsce.
Pamiętajmy, że Ziemia to nasz jedyny dom, o który należy się troszczyć. 
Więcej…
 
KONKURS EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZY Drukuj
Wpisany przez Anna Dębińska   
Powiększ treść artykułu
   1W dniu 21 marca 2023 roku troje uczniów z klasy VII – Liliana Serocka, Kacper Ziółkowski i Oskar Katlewski reprezentowali naszą szkołę w Regionalnym konkursie ekologiczno-przyrodniczym pn. „Jestem znawcą przyrody”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą poprzez  rozwiązanie krzyżówki, rebusu, odpowiedzi na pytania dotyczące parków narodowych w Polsce oraz zagadek o zwierzętach. Ostatecznie Liliana, Kacper i Oskar wywalczyli IV miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 
Więcej…
 


Strona 7 z 91
free pokereverest poker revie