PODSUMOWANIE PROJEKTU „GRAMY W ZIELONE” Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu

01082023,,Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego, 
na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, 
zależy od każdego z nas.’’

                                              cyt. Florian Plit

W roku szkolnym 2022/2023 podobnie jak w ubiegłym roku, w naszych oddziałach przedszkolnych, pod kierunkiem wychowawczyń: p. Mirosławy Adamczyk, p. Iwony Kuchnickiej i p. Małgorzaty Potorskiej realizowany był ogólnopolski projekt ekologiczny pt.: „Gramy w zielone”. Projekt miał charakter całoroczny. Aby uzyskać certyfikat musieliśmy wykonać szereg zadań przewidzianych w regulaminie. Wszystkie zaplanowane zadania udało nam się zrealizować. Celem projektu było między innymi: zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego; budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody; tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą
i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku.

Więcej…
 
Podsumowanie innowacji „Krasnalowy Punkt Doradztwa Zawodowego” Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu

31072023   W roku szkolnym 2022/2023 w grupie oddziału przedszkolnego „Krasnale”, realizowana była innowacja pt.: „Krasnalowy Punkt Doradztwa Zawodowego”. Autorką innowacji i osobą odpowiedzialną za jej realizację była p. Iwona Kuchnicka. Innowacja stała się odpowiedzią na wymogi edukacyjne z uwzględnieniem rozwijania predyspozycji do zawodów od najmłodszych lat. Natomiast inspiracją do jej napisania były oczekiwania dzieci i ich zainteresowania. Dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj identyfikują się z najważniejszymi osobami w ich rodzinie. Początkowo dominuje na tym etapie fantazja i marzenia ukierunkowane na wybrane, najbliższe zawody, a w miarę rosnącego uczestnictwa w życiu społecznym i poznawania rzeczywistości wzrasta znaczenie własnych zainteresowań i zdolności. Dlatego głównym założeniem innowacyjnych zajęć było poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów, zapoznanie z pracą ludzi w różnych zawodach, wyrabianie u dzieci szacunku dla pracy ludzkiej, a także pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci. 

Więcej…
 
Turniej Superfarmera Drukuj
Wpisany przez Anna Dębińska   
Powiększ treść artykułu

   mW czerwcu 2023 r. w naszej szkole odbył się Turniej Superfarmera dla klas 4-8. Konkurs odbywał się etapowo. Najpierw były eliminacje w klasach, następnie półfinały i ostatecznie 22.06 odbył się wielki finał w którym zagrali: Wiktoria Maciołek z kl. VII, Miłosz Banasik z klasy VI, Kacper Ćwikliński z klasy VII oraz Kamil Stachowski z kl. VIII. Ostatecznie mistrzem Superfarmera został Kacper Ćwikliński z klasy VII. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bardzo dziękujemy firmie GRANNA za ufundowanie 104 nagród w postaci gier dla uczestników turnieju.

Więcej…
 
Projekt eTwinning „School Fashion - Moda szkolna” Drukuj
Wpisany przez Anna Dębińska   
Powiększ treść artykułu

mOd kwietnia do czerwca 2023 roku uczniowie z klasy V uczęszczający na zajęcia Koła Przyjaciół Biblioteki realizowali projekt eTwinning pt. „School Fashion - Moda szkolna”. Wspólnie z naszą szkołą w programie udział wzięło siedem innych szkół, między innymi z Poznania, Bielawy, Gniezna oraz Torunia. Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z dawnymi oraz współczesnymi trendami mody szkolnej. Na podstawie wcześniej ustalonego planu uczniowie realizowali poszczególne moduły. Stworzyli wspólnie logo projektu, wykonali prezentację mody szkolnej w dawnych czasach oraz obecnie, opracowali mini słownik pojęć związanych z modą, wykonali rysunek mundurku szkolnego na platformie Nearpod, a także przygotowali stroje ekologiczne, które zaprezentowali podczas pokazu mody. Projekt realizowany był zdalnie. W czasie jego trwania obyło się spotkanie on-line, dzięki któremu wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć się na żywo, porozmawiać i podzielić się swoimi pomysłami. Dla uczniów było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Więcej…
 
Wizyta Policji „Bezpieczne wakacje” Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu
   mW ostatnim tygodniu zajęć lekcyjnych, kiedy uczniowie rozmyślali już o beztroskim czasie wakacji do naszej szkoły, na zaproszenie p. Dyrektor szkoły, przybyli panowie Policjanci z pobliskiego Posterunku Policji w Kowalewie Pomorskim: dzielnicowy st. sierżant Adam Wiśniewski oraz st. sierżant  Kamil Rydzik.  Dzieci z przedszkola oraz młodsi uczniowie szkoły podstawowej już od rana z niecierpliwością czekali na ciekawych gości. Wizyta miała na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw czyhających na nich podczas letniego wypoczynku oraz pobytu w domu bez opieki rodziców.
Policjanci przeprowadzili pogadanki z przedszkolakami oraz w klasach I-IV na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Funkcjonariusze policji utrwalili z dziećmi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a także właściwego postępowania gdy się zgubimy. Pan dzielnicowy przypomniał, że w czasie upałów należy często odwiedzać swoich dziadków, pamiętać o nich.
Więcej…
 
Jak spędzić bezpieczne wakacje Drukuj
Wpisany przez Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu

Wolontariusze SKW "Otwarte serca", Kamil Stachowski i Kacper Boniecki, przygotowali dla swoich kolegów filmik instruktażowy "Jak spędzić bezpieczne wakacje''. Zachęcamy do obejrzenia. Materiał przygotowany z wykorzystaniem sprzęt z "Laboratorium Przyszłości".

  

 
„Baśniowy ambaras” Nauczyciele - dzieciom Drukuj
Wpisany przez Anna Preis   
Powiększ treść artykułu
   5Na zakończenie roku szkolnego 2022/2023 nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie przygotowali niespodziankę dla wszystkich uczniów. Tą niespodzianką było przedstawienie pt. „Baśniowy ambaras”. Inicjatorką przedsięwzięcia była pani pedagog Aneta Cziczak. Pomysł został przez wszystkich zaakceptowany i wdrożony w życie. Próby odbywały się w tajemnicy przed uczniami, aby ich mile zaskoczyć. Premiera miała miejsce 20 czerwca 2023 r.
   Tematem widowiska było uporządkowanie pomieszanych baśni i zaprowadzenie baśniowego porządku przez WRÓŻKĘ FANTAZJĘ. Krasnoludki wróciły do swojego domku, a Jaś i Małgosia z Babą Jagą powróciły do chatki z piernika. Dzięki temu, Baj mógł wreszcie zamknąć swe biuro i wyruszyć na wakacje. Oto kogo zagrali nasi nauczyciele: Chórek tworzyły panie: Joanna Murzynowska, Iwona Kuchnicka, Małgorzata Potorska i Agnieszka Zielaskowska.
Więcej…
 
Zielona Szkoła Drukuj
Wpisany przez Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu

   mW dniach 12-13 czerwca odbyła się wycieczka klasy 7 i osób chętnych z klasy 8 do Tlenia. W ramach dwudniowej „Zielonej Szkoły” przygotowanej przez pracowników Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego uczniowie mieli możliwość między innymi doświadczyć „leśnej ścieżki ciszy” oraz odbyli kilka bloków zajęć terenowych, w czasie których dowiedzieli się bardzo dużo na temat lokalnej fauny i flory. Zwieńczeniem wędrówek leśnymi traktami była gra miejska i questing. Wieczorem pierwszego dnia przewidziane były dodatkowe atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek i grą w siatkówkę, a po nim gry i zabawy integracyjne.

Uczniowie, choć narzekali na zmęczenie długimi spacerami, wrócili z wycieczki zadowoleni i od razu pytali o termin kolejnej wycieczki z nocowaniem.

Więcej…
 
Przyjaciele Zippiego – podsumowanie projektu Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu
   mW roku szkolnym 2022/2023 w oddziale przedszkolnym (grupa Misie) realizowany był program promocji zdrowia psychicznego - „Przyjaciele Zippiego”. Od października do czerwca br. odbywały się zajęcia - tzw. spotkania z Zippim, na które z niecierpliwością czekały wszystkie dzieci.
Program „Przyjaciele Zippiego” składa się z 6 części, a w ramach każdej części odbywają się 4 zajęcia. Głównym celem programu jest rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci. Poprzez słuchanie opowiadań i  wykonywanie ćwiczeń, dzieci uczą się, jak znaleźć rozwiązanie różnych problemów, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. W czasie 24 spotkań rozmawialiśmy z dziećmi:
- o uczuciach - tj. smutek, radość, złość, zazdrość, zdenerwowanie, rozdrażnienie;
- o komunikacji - uczyliśmy się mówić to, co chcemy powiedzieć, a także słuchać siebie nawzajem;
- o przyjaźni - jak utrzymać przyjaźń, jak ją nawiązać, jak rozwiązywać konflikty z przyjaciółmi;
- o rozwiązywaniu konfliktów - jak rozwiązywać problemy, co to jest przemoc i jak sobie z nią poradzić;
- o przezwyciężaniu zmiany i straty - jak poradzić sobie ze zmianami, które zachodzą w naszym życiu
- o radzeniu sobie w różnych sytuacjach.
Więcej…
 
Brązowy medal na Mistrzostwach Makroregionu na czas Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu

 

   110 czerwca br. zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo z powodzeniem wystartowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w jeździe indywidualnej na czas, które rozegrane zostały w Młyńcu gm. Lubicz. Doskonale w kategorii młodziczka spisała się Jagoda Dębińska, która wywalczyła brązowy medal i Tytuł II Międzywojewódzkiej Mistrzyni Młodziczek w jeździe indywidualnej na czas. Wielkie brawa dla Wojciecha Matuszkiewicza , który z czasem 08.08,54 wywalczył 7 miejsce w kategorii młodzik.

 

Więcej…
 
Nauka jest czymś bardzo pięknym Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   
Powiększ treść artykułu

   mW dniu 6 czerwca uczniowie klasy III i VIII wybrali się na wydział chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem wizyty w tak zacnym miejscu było wzięcie udziału w warsztatach chemicznych. Uczniowie klasy VIII swoją wizytę rozpoczęli od wykładu przeprowadzonego w bibliotece tego wydziału. Wykład dotyczył cukrów i alkoholi. Po godzinnym wykładzie przyszedł czas na przejście się po krętych i długich korytarzach wydziału. Po zwiedzaniu zagościliśmy w jednej z pracowni chemicznych, gdzie mogliśmy wziąć udział w doświadczeniach chemicznych, jak również samodzielnie przeprowadzić niektóre eksperymenty. Uczniowie klasy trzeciej po wizycie w pracowni chemicznej, zamiast wykładu, udali się  na wydział biologii, aby  obejrzeć wystawy zwierząt.

Więcej…
 
Wycieczka klasy VI do Wrocławia Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   m5 czerwca spragnieni wrażeń i przygody wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Z samego rana 5 czerwca zebraliśmy się na dworcu PKP w Kowalewie Pomorskim, by wyruszyć pociągiem Inter City na podbój Wrocławia. Pierwszego dnia tuż po zakwaterowaniu w hostelu udaliśmy się na spotkanie z przezabawnym panem przewodnikiem, by poznać najważniejsze zabytki starówki Wrocławia. Zobaczyliśmy Stary Ratusz,  Ostrów Tumski wraz z archikatedrą pw. Św. Jana Chrzciciela, Halę Targową, Halę Stulecia, Operę Wrocławską, poznaliśmy historię ulicy Jatki. Oczywiście nie mogło nas ominąć poszukiwanie krasnali, których na terenie Wrocławia jest już niemal 800. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z poznania ulic i uliczek Wrocławia udaliśmy się do hostelu, gdzie po obfitym posiłku z miłą chęcią udaliśmy się na odpoczynek.
Więcej…
 
Sportowy Dzień Dziecka Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   
Powiększ treść artykułu
   m1 czerwca w naszej szkole upłynął pod znakiem dobrej zabawy i sportowej rywalizacji. Nasi uczniowie z klas IV-VIII mogli rywalizować w różnych konkurencjach sportowych od skoku wzwyż, rzutów do kosza czy skoku w dal.
Aktywnie w obchody tak ważnego święta włączył się działający przy naszej szkole Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” Wielkie Rychnowo, który jak na kolarzy przystało przygotował „rowerową niespodziankę”. Ponad 60 uczniów z kl. III, IV i V za pomocą roweru szosowego wpiętego w aktywny trenażer mogło przenieść się na ulice pięknego Paryża i tam sprawdzić swoje siły i choć się przez chwilę „poczuć się” jak kolarz. Uczniowie, którzy „wykręcili” najlepsze czasy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medali i gadżetami rowerowymi.
Więcej…
 
„Skąd się biorą produkty ekologiczne?” Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

   mW roku szkolnym 2022/2023 dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa „Misie” realizowały ogólnopolski program edukacyjny GIS pn.: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Adresatami programu są dzieci 5 i 6 –letnie, a jego  celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Na początku zajęć zastanawialiśmy, co może oznaczać symbol znajdujący się na niektórych produktach – tzw. Ekoliść. Następnie oglądaliśmy film animowany, aby dowiedzieć się skąd się biorą produkty ekologiczne i dlaczego warto je wybierać. Każdy przedszkolak dowiedział się również, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia i jakich zasad należy przestrzegać. Kolejnym zadaniem było ułożenie Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia oraz przykładowego jadłospisu. Utrwaliliśmy również znane przedszkolakom zasady higieny osobistej oraz instrukcję właściwego mycia rąk. Na zakończenie programu każdy otrzymał zakodowany obrazek do pokolorowania oraz pamiątkowy dyplom.

Więcej…
 
Kolarskie zwycięstwo w Pucharze Polski Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
   mZwycięstwem Jagody Dębińskiej w Jarosławcu - tak pięknie kończymy pracowity początek czerwca pod znakiem ogólnopolskich startów w Pucharach Polski. Nasza młodziczka rywalizowała w Pucharze Polski rozgrywanym w dniach 03-04 czerwca br. w Dąbkach i Jarosławcu w województwie zachodnio - pomorskim, a młodzicy i juniorzy młodsi ścigali się w Niwkach i Turawie w województwie opolskim.
   Jagoda Dębińska w sobotę podczas rozegranej jazdy indywidualnej na czas zaprezentowała się z dobrej strony, kończąc swoje zmagania na 4 miejscu, do podium zabrakło 3 sekund.
   Niedzielna rywalizacja ze startu wspólnego wśród kategorii młodziczka zakończyła się finiszem z peletonu, gdzie doskonale zaprezentowała się nasza Jagoda Dębińska, która wywalczyła swoje pierwsze zwycięstwo na Ogólnopolskim wyścigu.
Więcej…
 
SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA U PRZEDSZKOLAKÓW Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka, Małgorzata Potorska, Mirosława Adamczyk   
Powiększ treść artykułu
   m1 czerwca 2023 r. przedszkolaki z grup „Krasnale” i „Misie” w sportowym klimacie świętowały Dzień Dziecka. Już od samego rana zjadły śniadanie bogate w warzywa, owoce i zdrowe przekąski. Dzięki temu zadbały o swoje zdrowie i zgromadziły energię na cały dzień.
   Po śniadaniu nastąpiło spotkanie z trenerami kolarstwa: p. Agnieszką Zielaskowską i p. Marianem Krych oraz zawodniczkami Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół” z kl. VI: Amelią Mańską i Wiktorią Mańską. Nasze przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się m.in.: Jak aktywnie spędzać czas?; Na czym polega kolarstwo?; Jak bezpiecznie poruszać się na rowerze? Co trzeba zrobić, by zostać trenerem? Na te i wiele innych pytań odpowiadali nasi goście. Dzieci miały okazję zobaczyć koszulkę i złoty medal Mistrza Polski w kolarstwie Dawida Migasa, a także spróbować swoich sił w jeździe na rowerze biegowym. Spotkanie ze sportowcami i trenerami, promujące wszechstronny rozwój poprzez aktywność fizyczną odbyło się w ramach realizacji przez p. Iwonę Kuchnicką akcji ”Zdrowo i Sportowo” oraz innowacji „Krasnalowy Punkt Doradztwa Zawodowego”.
Więcej…
 


Strona 5 z 91
free pokereverest poker revie